Østmarka er en kortreist juvel for alle som bor i Oslo. Både Sør-, Vest-, Nord- og Østmarka omkranser byen vår. I hvert av disse områdene finner du sportsstuer som kan gi føttene dine en pause, og her kan du unne deg en kopp kaffe og noe å bite i. Her er 5 sportsstuer i ØST.

1: Østmarkseteren – historisk utgangspunkt
Vi starter like gjerne med den mest kjente av dem alle. Østmarkseteren restaurant er et utgangspunkt for mange fine fotturer. En historisk og svært trivelig «sportsstue» med parkeringsmuligheter like ved. Ta Østensjøbanen til Ulsrud, greit å gå herfra, før du har Østmarka for dine føtter.

Østmarksetra ble utsatt for brann etter at den sto ferdig i 1926. Senere bygde tyskerne bunker på to etasjer ned til 20 meter under bygningen, nå er den murt igjen. Veldig bra restaurant der det er mulig å spise lunsj når markaturen er over!

Turtips: Les artikkelen Nøklevann rundt – en klassiker i Østmarka
2: Mariholtet – kjent og kjær sportsstue
Mariholtet er kjent blant turgåere i Østmarka. Var opprinnelig en husmannsplass som hørte til Ellingsrud gård. Ligger 200 m.o.h. og har god plass ute og inne. Velg kanelbollene her før du velger en av mange spennende turmuligheter videre inn i Østmarka!

Mariholtet er eid av Oslo kommune, og er et sted der alle føler seg velkomne. Mat og bakst laget så mye som mulig fra bunnen av, og lettgått strekning fra parkeringsplass. Du kan ikke overnatte, og Mariholtet er stengt mandager. Tirsdager kl. 16-20 serveres deilige middager!

Turtips 1: Fra Ekerud til Mariholtet i Østmarka
Turtips 2: Fottur til Mariholtet sportsstue i Østmarka
3: Skullerudstua – nær marka og byen
Et perfekt utgangspunkt for turer i Østmarka, kun 500 meter fra Skullerud t-banestasjon. Stor, gratis parkeringsplass, og Skullerudstua er stengt på fredager. Mange spennende muligheter innover her i Østmarka, og du kan gå en morsom tur nedover mot Oslofjorden herfra, faktisk!

Skullerudstua er mer enn en sportsstue. Her arrangeres kurs, konferanser, firmafester og andre minneverdige opplevelser. Stua eies av Oslo kommune og driftes av Skiforeningen. Adressen er General Ruges vei 106, og du kan ikke overnatte her.

Turtips: På tur langs Ljanselva – byelva sør i Oslo
4: Rustadsaga – før sagbruk – nå sportsstue
Her liker vi oss godt! Sagbruk siden 1600-tallet, nedlagt i 1954. Deilige «markavafler» og gøy for barna med alle dyrene her. Kupert og uformelt terreng. Her renner Ljanselva forbi, og kort vei til Bogerud t-banestasjon på linje 3. Stengt på mandager.

Rustadsaga sportsstue har ikke overnatting og egne møtelokaler, men ønsker gjerne grupper velkommen til lunsj på hverdager og kveldsmøter eller middager utenfor vanlig åpningstid. Adressen er Rustadsaga 856. Rustadsaga er også lett å knytte til en fin tur rundt Nøklevann.

Turtips: Nøklevann rundt – en klassiker i Østmarka
LYST Å SPANDERE EN DIGITAL KAFFE FRA KAFFEBAREN VÅR?

På ReiseKick kan du lese hundrevis av reiseartikler fra inn- og utland gratis. Vi jobber kontinuerlig med å publisere enda flere artikler med reiseinspirasjon og gode tips.
Lyst til å støtte oss?
Klikk på den kaffen du vil spandere, du betaler med Vipps.
MENY
ESPRESSO: KR 35
CAPPUCHINO: KR 45
KAFFE OG CROISSANT: KR 65
TUSEN TAKK FOR KAFFEN!
5: Losby Gods – inngangsport til Østmarka
Ja, et ærverdig gods kan også sees på som en sportsstue, og herfra har du mange muligheter innover i Østmarka. Vi er på Lørenskog, og du kan godt spille golf her, men vi tar skauen fatt. Losby Gods er alene verdt et besøk (hotell og restaurant) og helt perfekt for kaffe og vaffel.

Losby Gods er en av våre store favoritter, både beliggenhet og service, og som startsted for en rekke turmuligheter. Stor parkeringsplass rett ved. Meyer-familien oppførte et jaktslott her på eiendommen midt på 1800-tallet, og siden er både bygningsmasse og service vedlikeholdt på beste måte. I 2025 ble Losby Gods kåret til Verdens beste historiske resort, så hit må du bare!

Bilde: «Alltid godt å komme til Losby …» Artikkel: Fra Sørlihavna til Losby Gods ….
Turtips 1: Fra Sørlihavna til Losby Gods – historisk rusletur i Losbydalen
Turtips 2: Losby Gods – stedet for minnerike opplevelser
ReiseKicks nye turbok – kjøp E-boken her!

I ReiseKicks e-bok nummer 2 får du tips til 20 nye flotte fotturer i Oslo. Inkludert turbeskrivelser, kart og bilder.
Vi i ReiseKick har gått alle turene selv.
E-boken er på hele 179 sider og koster kun kr 169,-.
Kjøp den her! Du betaler med VIPPS, og laster den ned direkte.
Husk å følge ReiseKick på Facebook og Instagram!
Tusen takk for at du leser ReiseKick. Vi håper du likte artikkelen om fotturer til 5 sportsstuer i Østmarka. Vi setter stor pris på om du deler! Kanskje har du til og med lyst til å spandere en kopp kaffe på oss?
Merk: Steder og priser kan variere. ReiseKick er ikke ansvarlig for tredjepartsinfo som vi henviser til. Finner du feil eller mangler, eller ønsker å sende inn tips? Har du en destinasjon eller reiserelatert tjeneste du ønsker at vi skal skrive om?
Kontakt oss på torill@reisekick.no